Za Zakon o bezbednosti u saobraćaju na putevima, koji je usaglašen sa standardima EU, glasalo je 126 poslanika, od 146 prisutnih, a njegova primena počeće kroz šest meseci. Novim zakonom dozvoljena količina alkohola u krvi smanjena je sa 0,5 na 0,3 promila, predviđeno je pooštravanje kazni, kao i upisivanje kaznenih poena u vozačku dozvolu.
Nesavesni vozači za koje se utvrdi da su u krvi imali do 0,5 promila alkohola plaćaće novčanu kaznu, dok će onima koji budu imali veće količine alkohola u krvi biti oduzeta dozvola. U naseljenim mestima opšte ograničenje brzine smanjeno je sa 60 na 50 kilometara na sat.
Zakon uvodi kaznene poene, tako da će se nesavesnim vozačima smatrati oni koji sakupe 18 kaznenih poena, koji prouzrokuju saobraćajnu nezgodu sa smrtnim ishodom ili dve saobraćajne nesreće u kojim su telesno povređeni drugi učesnici u saobraćaju.
Tim vozačima policija će moći da oduzme vozačku dozvolu, koja će im biti vraćena tek pošto u odgovarajućim institucijama budu dokazali da su sposobni da upravljaju vozilom.
Novina koju uvodi zakon je i kažnjavanje na osnovu video snimka učesnika u saobraćaju, a novčane kazne za saobraćajne prekršaje neće biti plaćane policajcima na licu mesta, već će vozači dobijati uplatnicu na osnovu koje će izvršiti uplatu.
Zakon pooštrava kaznenu politiku, pa će tako novčane kazne iznositi od 3.000 do 50.000 dinara, a u slučaju kada vozač pokaže bezobzirnost ili nameru da u znatnijoj meri ugrozi bezbednost saobraćaja, predviđena je i kazna zatvora.
Vozači, koji saobraćajni prekršaj izazovu dok se dete nalazi u vozilu, plaćaće dva puta veće kazne, a zakon propisuje i zabranu upotrebe mobilnog telefona tokom vožnje.
Mladi vozači, od 16 do 18 godina, dobijaće probne vozačke dozvole i neće moći da upravljaju vozilom bez pratnje suvozača sa redovnom dozvolom i iskustvom od najmanje pet godina, a vožnja će im biti zabranjena u periodu od 23 do pet sati ujutro.
Kazneni bodovi u osnovi novog zakona
Jedan poen dobija se za nepropisno parkiranje, nekorišćenje migavca, kretanje žutom trakom, nepoštovanje prvenstva prolaza.
Dva poena dobijaju se za nepropuštanje pešaka na pešačkom prelazu, za naglo smanjivanje brzine bez osnovanog razloga.
Tri poena zaradiće vozač koji se ne zaustavi pored vozila za prevoz dece.
Četiri poena upisuju se za neprilagođenu brzinu, preticanje,vožnju žutom trakom, nepropisno zaustavljanje na autoputu.
Pet poena dobija se za upotrebu mobilnog telefona u toku vožnje ili ako su gume i uređaji za zaustavljanje i upravljanje u lošem stanju…
Šest poena možete zaraditi za prolazak kroz crveno svetlo.
Sedam poena, što je i najveća kazna za prekršaj, nose nasilnička vožnja, prekoračenje brzine za 100%, ubacivanje ispred vozila na semaforu, vožnja pod uticajem narkotika ili alkohola.
Ukoliko u toku godine ne sakupite nijedan poen bićete svrstani u kategoriju savesnog vozača, od jednog do sedam bodova bićete nepažljivi, od osam do trinaest – rizični, a od 14 do 18 poena bićete zavedeni kao opasan učesnik u saobraćaju.