11. Aprila u „Službenom glasniku RS„, broj 31 od 11. aprila 2025. objavljen je PRAVILNIK O KONTROLORIMA TEHNIČKOG PREGLEDA, u kojem su definisani subjekti sprovođenja obuke, polaganja za licencu, kao i sticanje licence kontrolora i obaveze privrednih subjekata koji se bave tehničkim pregledom vozila u Republici Srbiji.
S obzirom na obimnost samog sadržaja Pravilnika i velikog broja podataka koji ne utiču direktno na poslovanje tehničkih pregleda, u narednom tekstu objavićemo samo nekoliko rečenica koje objašnjavaju šta je obavezujuće za tehničke preglede i kontrolore koji rade na njima.
… IZVOD IZ PRAVILNIKA o kontrolorima tehničkog pregleda:
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuju se nastavni program obuke kontrolora tehničkog pregleda, način organizovanja i sprovođenja stručnog ispita za kontrolora, način i uslovi za izdavanje, dozvole za kontrolora, program unapređenja znanja i veština kontrolora, uslovi koje mora da ispunjava pravno lice da sprovodi obuku i seminare za unapređenje znanja i veština kontrolora, uslovi koje mora da ispuni izvođač sadržaja obuke i seminara za unapređenje znanja i veština kontrolora, način izvođenja obuke i seminara za unapređenje znanja i veština kontrolora, način vođenja evidencija o izvedenim obukama i seminarima za unapređenje znanja i veština kontrolora, izgled licence za kontrolora i način vođenja evidencija o izdatim licencama za kontrolora.
Član 2.
Agencija za bezbednost saobraćaja organizuje obuku za kontrolora, organizuje i sprovodi stručni ispit, organizuje seminare za unapređenje znanja i veština kontrolora i vodi evidencije o izdatim licencama, u elektronskom obliku.
Pravno lice, koje ispunjava uslove propisane ovim pravilnikom i koje za to dobije dozvolu Agencije (u daljem tekstu: pravno lice), izvodi obuku i seminare na način propisan ovim pravilnikom i o tome vodi evidencije. Pravno lice, koje ispunjava uslove propisane ovim pravilnikom i koje za to dobije dozvolu Agencije, izvodi obuku i seminare na način propisan ovim pravilnikom i o tome vodi evidencije.
Član 3.
Obuka se sastoji iz teorijskog i praktičnog dela.
Član 6.
Obuka se realizuje u najmanje 70 nastavnih časova, pri čemu u toku dana ne može biti održano više od sedam časova. Teorijski deo obuke se realizuje u najmanje 42 nastavna časa. Praktični deo obuke se realizuje u najmanje 28 nastavnih časova.
Član 8.
Stručni ispit organizuje i sprovodi Agencija u najmanje dva ispitna roka u toku kalendarske godine. Stručni ispit sastoji se iz teorijskog i praktičnog dela. Stručni ispit polaže se pred komisijom za polaganje teorijskog, odnosno praktičnog dela ispita.
Licenca (dozvola)
Član 31.
Lice koje je položilo stručni ispit, odnosno lice koje ispunjava uslove iz člana 263. stav 8. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima („Službeni glasnik RS”, br. 41/09, 53/10, 101/11, 32/13 – US, 55/14, 96/15 – dr. zakon, 9/16 – US, 24/18, 41/18, 41/18 – dr. zakon, 87/18, 23/19, 128/20 – dr. zakon i 76/23 – u daljem tekstu: Zakon), može Agenciji podneti Zahtev za izdavanje licence.
Uz zahtev za izdavanje licence se prilažu:
1 ) dokaz, ne stariji od šest meseci, da u poslednje četiri godine nije pravnosnažno osuđivan za krivična dela: teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja, iz grupe protiv života i tela, protiv službene dužnosti, kao i da se protiv njega ne vodi istraga za ova krivična dela, odnosno nije podignuta optužnica za ova krivična dela i
2 ) dokaz o uplati troškova za izdavanje licence.
Pored priloga iz stava 2. ovog člana, za lice koje ispunjava uslove iz člana 263. stav 8. Zakona uz zahtev za izdavanje licence se, saglasno zakonu, prilažu, odnosno pribavljaju i:
1) fotokopija vozačke dozvole;
2 ) fotografija u boji, dimenzija 25 x 30 mm, koja nije starija od šest meseci;
3 ) očitana lična karta ili fotokopija lične karte, ako ima podatke o adresi i prebivalištu;
4 ) overena fotokopija dokaza (diploma ili uverenje) da podnosilac zahteva ima najmanje završenu srednju stručnu školu mašinske, odnosno saobraćajne struke;
5 ) dokaz o radnom iskustvu (ugovor, odnosno ugovore o radu kojim se dokazuje traženo radno iskustvo ili izvod iz PIO fonda ili Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja).
Zahtev za izdavanje licence podnosi se na obrascu (Obrazac 9.) koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Član 33.
Kontrolor koji želi da obnovi licencu, dužan je da, najranije dva meseca pre isteka roka važenja licence, podnese Agenciji zahtev za izdavanje nove licence.
Licenca će se obnoviti kontroloru ako je u prethodnih pet godina od predaje zahteva prisustvovao na najmanje tri seminara sa različitim nastavnim planom, u različitim kalendarskim godinama.
Kontroloru kome je istekla licenca priznaće se najviše dva seminara sa različitim nastavnim planom na kojima je prisustvovao u punom obimu i sadržaju u jednoj kalendarskoj godini, u godini nakon isteka licence.
Član 34.
Lice kome je oduzeta licenca, može podneti zahtev za ponovno izdavanje licence, nakon 90 dana od dana oduzimanja licence.
Licu kome je oduzeta licenca iz razloga što nije savesno ili na propisan način vršio tehnički pregled vozila može ponovo biti izdata licenca, na njegov zahtev.
Član 36.
Kontrolori tehničkog pregleda dužni su da, najkasnije do isteka 25 meseci od dana stupanja na snagu ovog pravilnika, ispune uslove koji se odnose na posedovanje licence, nivo i oblast stečenog obrazovanja, završenu obuku i položen stručni ispit.