Kupovina polovnog vozila može biti odlična prilika da dođete do pouzdanog automobila po nižoj ceni, ali istovremeno nosi i brojne rizike.
Prevare prilikom kupoprodaje automobila nisu retkost, a najčešće se dešavaju zbog nepažnje ili neinformisanosti kupca.
U nastavku teksta saznaćete na koje detalje da obratite pažnju, kako biste se zaštitili i obavili bezbednu i zakonitu transakciju.
Prvi kontakt sa prodavcem i fizički pregled vozila
Prvi susret sa prodavcem, bilo uživo ili putem oglasa, zahteva poseban oprez. Čak i ako vozilo na prvi pogled izgleda besprekorno, to ne znači da ne postoje skrivene mane ili da je dokumentacija u redu.
Ukoliko dogovarate pregled vozila, insistirajte da to bude na javnom mestu, idealno tamo gde postoji video-nadzor i automatske parking barijere, jer to smanjuje šansu da upadnete u nameštenu situaciju. Ne pristajte na sastanke na nepoznatim lokacijama ili kasno uveče, jer se upravo tada dešavaju prevare i krađe.
Fizički pregled vozila treba da obuhvati detaljnu proveru karoserije, enterijera, stanja pneumatika i svetlosne signalizacije, ali i mehaničkih elemenata kao što su kočioni sistem, auspuha, suspenzija i nivo ulja. Ako nemate dovoljno iskustva, angažujte stručnog automehaničara koji će sa vama otići na pregled.
Njegovo stručno mišljenje može vam uštedeti hiljade evra. Pored toga, tražite probnu vožnju i obratite pažnju na neobične zvuke, vibracije ili nepravilnosti u radu motora. Ozbiljan prodavac neće imati problem da to dozvoli.
Provera porekla vozila i stanja dokumentacije
Jedna od najčešćih prevara u kupoprodaji vozila odnosi se na skidanje kilometraže, sakrivanje da je vozilo učestvovalo u saobraćajnoj nezgodi ili da je kupljeno putem lizinga bez otplaćenih obaveza.
Zato je od suštinske važnosti da tražite na uvid saobraćajnu dozvolu, polisu osiguranja i servisnu knjižicu, a po mogućstvu i kupoprodajni ugovor iz prethodne transakcije ako prodavac nije prvi vlasnik.
Dodatno, možete iskoristiti javne baze podataka, kao što su CarVertical ili registri AMSS-a, kako biste proverili istorijat vozila – od havarija, promene vlasništva do tehničkih pregleda i zabeleženih kilometara. Ove informacije su često presudne u otkrivanju sumnjivih transakcija i mogu vas sprečiti da kupite vozilo sa ozbiljnim tehničkim i pravnim problemima.
Ako vozilo nije registrovano na ime prodavca, postavite dodatna pitanja. Ne kupujte vozilo koje je još uvek pod zalogom, u sudskom sporu ili predmet lizinga, jer kasnije nećete moći da ga prevedete na sebe.
Kako pravilno sastaviti kupoprodajni ugovor?
Kupoprodajni ugovor je osnovni pravni dokument koji vas štiti kao kupca. Nikada ne pristajte da transakciju obavite “na poverenje” bez ugovora, jer u slučaju problema nećete imati zakonski osnov za reklamaciju ili tužbu.
Ugovor mora biti precizan, sa jasno navedenim podacima o obe strane (ime, prezime, JMBG, adresa), kao i detaljima o vozilu (broj šasije, broj motora, marka, model, godina proizvodnje, boja, kilometraža).
Jedna od ključnih stavki u ugovoru jeste izjava prodavca da je vozilo oslobođeno svih tereta, da nije predmet sudskog postupka ili lizinga, kao i da je tehnički ispravno (ukoliko jeste). Takođe, navodi se cena vozila i način isplate. Ukoliko isplatu vršite gotovinski, insistirajte na potvrdi o prijemu novca, jer ćete time izbeći kasnije nesuglasice.
Preporučuje se da ugovor bude overen kod najbližeg notara, čime se potvrđuje identitet strana i sadržaj dokumenta. Time se povećava pravna sigurnost i lakše se dokazuje transakcija u slučaju eventualnog spora. Nemojte zaboraviti da kopiju ugovora čuvate, kao i sve propratne dokumente – servisne knjižice, dokaze o plaćanju i prethodne saobraćajne dozvole.
Prava i obaveze nakon kupovine – prepis, porezi i rizici
Nakon što ste potpisali ugovor i izvršili uplatu, sledi administrativni deo koji podrazumeva prenos vlasništva, plaćanje poreza i registraciju. Porez na prenos apsolutnih prava (PPAP) plaća kupac i on se računa po formuli koju možete izračunati na kalkulatoru prenosa vlasništva vozila. Ovaj iznos se uplaćuje u lokalnoj poreskoj upravi na osnovu dostavljenog kupoprodajnog ugovora.
Prenos vlasništva u registru saobraćajne policije mora se obaviti u zakonskom roku (najčešće do 15 dana). U tom procesu, prodavac mora odjaviti vozilo, a kupac ga zatim prijavljuje na svoje ime.
Sve do trenutka kada je vozilo registrovano na novog vlasnika, svi prekršaji, kazne i dugovanja padaju na prethodnog vlasnika, zbog čega je u obostranom interesu da se postupak završi što pre.
Poseban rizik postoji kada se vozilo ne prenese odmah. U praksi nije retkost da prodavac ili kupac odlože proceduru, što može dovesti do nesporazuma i finansijskih gubitaka. Zato, odmah po potpisivanju ugovora, dogovorite se ko će pokrenuti proceduru i kada.
Ne ostavljajte vozilo registrovano na tuđe ime. Čak ni ako je reč o bliskoj osobi, jer u slučaju nezgode, sudske odgovornosti ili duga, snosite posledice kao formalni vlasnik.
U kupoprodaji vozila, najvažnije je da ne žurite i ne pravite kompromise kada je u pitanju sigurnost.
Pažljivo proverite sve dokumente, insistirajte na transparentnosti i poštujte zakonske procedure. Tako ćete ne samo izbeći prevaru, već i obezbediti sebi mirnu i sigurnu vožnju.