Putovanje automobilom ima posebnu draž. To je sloboda da se zaustavite gde god poželite, da menjate planove u hodu i da istražujete mesta koja autobusima ili vozovima nisu dostupna. Za mnoge, to je i jedini način da iskuse pravi duh avanture – bez ograničenja i vremenskih rokova. Međutim, ukoliko nemate sopstveni automobil ili ne želite da koristite svoj za duža putovanja, iznajmljivanje vozila može biti savršeno rešenje.
U nastavku teksta, vodićemo vas korak po korak kroz sve što treba da znate ako planirate da rentirate automobil za svoje sledeće putovanje – od izbora agencije, preko detalja ugovora, do saveta za sigurnu i prijatnu vožnju.
Prvi korak: izbor prave agencije i tipa vozila
Pre nego što se uopšte odlučite da rentirate automobil, važno je da znate šta vam zapravo treba – i od koga to tražite. Ponuda na tržištu je velika, ali nisu sve agencije iste, niti su sve opcije uvek isplative. Ključ je u tome da se pronađe balans između cene, usluge i sigurnosti.
Ukoliko putujete sami ili u paru, verovatno će vam biti dovoljan manji automobil koji je ekonomičan i lak za parkiranje. Ako idete s porodicom, prijateljima ili imate više prtljaga, možda će vam trebati veći automobil ili SUV. Važno je i da razmislite o tome gde idete – ako su u pitanju planinski putevi ili duže relacije, potreban vam je udoban i pouzdan automobil s dobrom potrošnjom goriva.
Treba istaći da rent a car ima svoje prednosti kada je reč o fleksibilnosti i dostupnosti vozila. Profesionalne agencije nude raznovrstan vozni park, transparentne uslove, kao i dodatne opcije poput GPS uređaja, dečijih sedišta ili full coverage osiguranja. Kvalitetna agencija može vam uštedeti vreme i novac, jer sa njom znate da nećete imati neprijatna iznenađenja.
Detalji ugovora koje nikako ne smete ignorisati
Kada pronađete odgovarajući automobil i agenciju, sledeći korak je da pažljivo pročitate – i razumete – uslove najma. Ugovor o iznajmljivanju automobila nije samo formalnost, već dokument koji određuje sve vaše obaveze i prava. Čak i sitan tekst može vam kasnije napraviti problem ako ga ne uzmete u obzir.
Jedan od ključnih elemenata je definisanje limita kilometraže. Neke agencije nude neograničenu kilometražu, dok druge naplaćuju svaki dodatni kilometar. Ako planirate duže relacije, proverite da li je kilometraža uključena u cenu i da li postoji dodatna naplata. Takođe, obratite pažnju na uslove osiguranja – da li postoji franšiza u slučaju štete, koje situacije su pokrivene, a koje nisu?
Važan segment ugovora odnosi se na gorivo – da li automobil preuzimate i vraćate punog rezervoara? Šta se dešava ako ga vratite bez goriva? Kolika je kazna za zakašnjenje? I da li postoji mogućnost produžetka najma u poslednjem trenutku?
Ne potpisujte ništa što ne razumete. Bolje je da postavite dodatno pitanje agentu, nego da se kasnije suočite s neželjenim troškovima ili komplikacijama. Detaljna informisanost znači sigurnost.
Dodatni troškovi koje treba planirati unapred
Jedna od najčešćih zabluda kada je u pitanju iznajmljivanje automobila jeste da je jedini trošak cena najma. Međutim, realnost je često drugačija – postoje brojni dodatni troškovi koji, ako ih ne uzmete u obzir, mogu značajno povećati ukupnu cenu putovanja.
Na primer, ukoliko vozilo preuzimate ili vraćate na lokaciji koja nije glavna filijala (npr. na aerodromu), često postoji dodatna taksa. Isto važi i ako planirate da preuzmete auto u jednom gradu, a da ga vratite u drugom – što se naziva “one way rental”.
Takođe, osiguranje koje je uključeno u osnovnu cenu najma često pokriva samo osnovne štete. Ako želite punu sigurnost, uključujući i osiguranje od krađe, loma stakla, ili potpune štete bez učešća, biće vam ponuđena doplata. Isto važi za dodatnu opremu – GPS, zimske gume, dečija sedišta, dodatni vozač…
Saveti za sigurnu i opuštenu vožnju tokom putovanja
Iznajmljeni automobil vam može pružiti slobodu kakvu nijedan drugi vid transporta ne može – ali uz tu slobodu dolazi i odgovornost. Iako je većina vozila iznajmljenih u profesionalnim agencijama nova i tehnički ispravna, neophodno je da pre samog pokretanja provedete desetak minuta proveravajući vozilo.
Pogledajte karoseriju – da li ima ogrebotina, udubljenja, napuklina? Sve to mora biti zabeleženo u zapisniku prilikom preuzimanja. Proverite svetla, migavce, signalne lampice, brisače, gume i rezervnu gumu. Pogledajte i da li je unutrašnjost čista, funkcionalna i da li imate potrebnu opremu – sigurnosni prsluk, trogao, prvu pomoć.
Tokom vožnje, držite se lokalnih saobraćajnih propisa, naročito ako vozite u inostranstvu. Upoznajte se s ograničenjima brzine, specifičnostima saobraćajne kulture i propisima o alkoholnim limitima. Uvek nosite ličnu dokumentaciju, kao i ugovor o najmu – jer u slučaju kontrole, to može uštedeti vreme i nerviranje.
Iznajmljivanje automobila za putovanje je odlična opcija – fleksibilna, praktična i često veoma isplativa. Ali, kao i svaka odluka koja uključuje logistiku i finansije, traži od vas da budete informisani, realni i pažljivi.