Posedovati svoje vozilo sa sobom donosi mnogo prednosti. Od toga što nam treba manje vremena za izvršavanje svakodnevnih obaveza, preko nezavisnosti u vezi sa planiranjem putovanja i maršruti, pa sve do mogućnosti da se u svakom trenutku osećamo obezbeđeno u slučaju da negde hitno moramo da krenemo ili stignemo brzo.
Automobil i vozačka dozvola za mnoge su potpuno nezamenjivi resursi!
Ipak, posedovanje automobila sa sobom nosi i određene brige i obaveze. Automobili zahtevaju održavanje, brigu o funkcionalnosti i radu delova, pa i o drugim važnim segmentima u vezi sa njihovim radom, a registracija je samo jedna od stvari na koje treba misliti. Treba misliti i o parkingu, gorivu, ali i kvarovima. Ništa gore ni od automobila koji stane na putu, zar ne?
Evo šta treba da uradite ukoliko vas snađe ova nezgoda i automobil vam zastane na putu.
Šlep služba – kontakt koji svaki vozač mora da ima u telefonu
Kada dođe do nezgode kao što je zastanak automobila na putu, saobraćajna nesreća ili kvar posle koga automobil nije u voznom stanju, najveći spas svakog vozača je pouzdana šlep služba.
Usluge šlep službe potražite od agencije koja ima dobru reputaciju, posluje u svim gradovima, a ako putujete van zemlje – važno je da ona bude dostupna i posluje i u inostranstvu. Osim toga, vodite računa o tome da je šlep dostupan 00-24, u svakom trenutku, te kad god vam zatreba možete računati da će doći. Ukoliko ste vozač preporučujemo da imate kontakt proverene i pouzdane šlep službe u telefonu – značiće vam!
Obratite pažnju na to zbog čega je automobil zastao
Informacija o tome zbog čega je automobil zastao može vam poslužiti kao odlična za otkrivanje toga kako da rešite i sam problem. Zavisno od vrste problema zavisi i način njegovog rešavanja, a neke nezgode možda i sami uz malo truda možete sanirati i osposobiti vozilo za dalju vožnju.
Složićete se da nije isto ukoliko vozilo zastane usled nestanka goriva ili ispumpane gume i u slučaju da je zastalo zbog ogromnog kvara. Uzrok zastanka automobila na putu pravi veliku razliku u samom načinu njegovog rešavanja.
Istražite okolinu u kojoj je zastao automobil
Koliko god vam očigledno izgledao ovaj savet – ljudi kojima vozilo zastane na putu neretko upadnu u paniku koja prevlada racionalne odluke, nalik toj da se preporučuje da vozač pre svega – vidi gde se nalazi.
Možda je automehaničar koji može da reši vaš problem i osposobi vozilo izuzetno blizu. Proučite okolinu u kojoj je automobil zastao i kontaktirajte automehaničara iz blizine, vrlo je moguće da može da dođe do vas i brzom popravkom osposobi vozilo, posebno ukoliko je nastao manji kvar ili nezgoda, nalik ispumpanoj gumi ili nestanku antifriza iz rezerve.
Isto važi i za pumpu, ako je automobil zastao usled nedostatka goriva. Dovoljno je da pronađete najbližu pumpu i u bocu natočite gorivo, a zatim se vratite do vozila i sipate u rezervoar. Nekad rešenje problema može biti vrlo lako dostupno i jednostavno.
Upoznajte propise o zastanku automobila na putu
Potrudite se da automobil sklonite sa puta pre nego što zastane kako ne biste blokirali saobraćaj. Neophodno je da obučete reflektujući prsluk i postavite sigurnosne trouglove koji su obavezan deo opreme na razdaljini od 10 metara.
Propisi koji važe u saobraćaju vrlo se često menjaju, pa je važno da da budete u toku sa najnovijim u svakom trenutku. Preporučujemo da se redovno informišete o propisima u vezi sa bezbednošću na putevima.
Kontaktirajte svog automehaničara u slučaju kvara
Ukoliko nakon zastanka automobila na putu kontaktirate svog automehaničara i objasnite mu kako je došlo do problema, vrlo je moguće da može da vam da najsigurnija uputstva o tome šta da radite. Možda vam objasni čak i na koji način sami možete osposobiti vozilo ili barem da konkretno uputstvo gde da odšlepate automobil.
Prevencija – redovna briga o automobilu ključna za bezbedan put
Ukoliko redovno proveravate stanje automobila, vozite kola na tehničke preglede i zamenjujete delove nakon većih kvarova – bićete mnogo sigurniji u stanje i bezbednost vašeg automobila.
Briga o stanju automobila slična je brizi o sopstvenom zdravlju – prevencija i brzo uočavanje postojanja problema nekad mogu biti pola puta do njegovog rešenja. Registracija je samo jedna od stavki o kojoj redovno treba voditi računa.
U slučaju saobraćajne nesreće pozovite pomoć
Još neki od kontakata koje bi svaki vozač trebalo da ima u telefonu su: policija, vatrgasci i hitna pomoć. Saobraćajne nesreće se nažalost mogu dogoditi i onda kada vozite pod punom pažnjom i kada je automobil potpuno siguran i bezbedan, a upravo su ovi kontakti oni koji vam mogu zatrebati u tom slučaju. Ukoliko se tako nešto desi, odmah kontaktirajte broj koji vam je potreban.
Vozite fokusirano i vodite računa o svom automobilu koliko i o sopstvenom zdravlju – mnogo su veće šanse da vaš put proteći potpuno bezbedno i sigurno, te da vas četvorotočkaš neće izdati usred puta. Uz ove savete, sigurno ćete biti i informisaniji o tome koje su mogućnosti za dalju proceduru saniranja štete na automobilu, njegovog sklanjanja s puta, a potom i popravke.